Responsive Web Tasarım

Responsive yani esnek ve duyarlı web tasarım; bir html sayfasının css kodları ile farklı ekran boyutlarında şekil almasıdır.

Responsive web tasarım; bilgisayar, tablet ve mobil (akıllı cep telefonları gibi) cihazlarda ekran boyutlarına göre esnek ve duyarlı davranarak, son kullanıcıya kolaylık sağlayan web tasarım türüdür. Günümüzde en çok mobil kullanımı olduğundan ve tabletinde etkin kullanıldığından dolayı responsive web tasarıma ihtiyaç duyulmaktadır.

Türkiye istatistik kurumu rakamlarına göre Türkiye'deki aktif internet kullanıcı sayısı 46.28 milyon kişiye ulaşmıştır. Bu demek oluyor ki nüfusumuzun yüzde 58'i, internete bağlı. Türkiye'de yüzde 90'ının mobil aboneliği bulunmakta ve 71 milyon kişi mobil internet bağlantısına sahip. Aktif olarak sosyal medya kullanıcı sayısı ise 42 milyondur.

Aşağıdaki paylaşımda responsive web tasarım olan bir web sitesinin teknolojik cihaz kullanım raporunu Google Analytics aracılığı ile raporladık. Mobil kullanımda %62'lik bir oran olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz. Bu neden ile responsive web sitesi tüm internet sitesi sahiplerinin bir ihtiyacıdır.

Mobil Cihaz Kullanım Raporu

Responsive web tasarım sayesinde bilgisayar, tablet ve mobil cihazlardan kolay giriş yapılır. Sitenin içerik yazılarını, resimlerini, videolarını, menüsünü ve diğer fonksiyonlarını otomatik olarak cihazın ekran boyutuna göre şekillendirip erişim kolaylığı sağlar. İnternet sitenize daha hızlı girişler yapılarak sayfada uzun zaman geçirerek istenilen bilgiye rahatça ulaşılabilir.

AVC Bilişim ekibi, responsive web tasarım teknolojisini ilk google ile uyumlu web sitesi olarak Türkiye'de uygulamıştır.

Responsive Web Tasarım

Sizin web siteniz tüm teknolojik cihazlar da açılıyor mu!

Web siteniz responsive değil ise doğru yerdesiniz. Hemen teklif isteyin, sitenizi inşa edelim.