Mobil Web Sitesi Tasarımı

Mobil internet kullanımı arttı. Artık en çok kullanılan teknolojik cihaz akıllı cep telefonları oldu. Peki sizin web siteniz mobil uyumlu mu?

Mobil internet artık herkesin cebinde oldu. Hızlı bir şekilde gün geçtikçe daha fazla artış oluyor. Kullanıcıların büyük bir bölümü arama motorları başta olmak üzere, web siteleri, sosyal medyaya ve video deneyimlerini cep telefonlarından ya da tabletten yapıyorlar.

Örneğin Twitter'ı cep telefonundan kulananların büyük bir oranı, masaüstü (desktop) bilgisayar kullanımını farkle geçmiştir. Artık site içi sesli aramaların da gelmesiyle telefondan klavye tuşlarına dokunmadan aramaların yapılması ve kolaylığın sağlanması mobilin daha çok kullanılmasını sağladı.

Bilgisayar dışında kullanımlar için tasarlanan internet sitelerine mobil web sitesi denilmektedir. Bu tür siteler subdomain olarak çalışırlar. Örneğin m.sitealanadi.com olarak tasarlanılır, bu siteler daha çok kolaylık sağlasın diye tıkla ulaş, ara, iletişime geç gibi telefonlara özel yapı kullanılır.

Büyük içerikli bloglar, siteler ve hatta haber siteleri için ayrıca mobil versiyonlu web siteleri tercih sebebidir. Buna responsive dışında kalan bir uygulama diyebiliriz. Yalnız responsive sitelerin en çok tercih edilen yönleride sitelerin kurumsal olmasıdır. Kurumsal web siteleri için önerimiz genellikle responsive olmasıdır. Responsive web sitesinin yönetimi ve kullanımı, uygulaması daha kolay ve etkilidir.

Önemli bir dipnot söylememiz gerekiyor ki buda mobil aramalarda arama motorlarının önceliği her zaman mobil web sitesi olmuştur. Bu nedenle arama motorlarında iyi sonuçlar alabilmek içinde cep telefonuna uyumlu mobil web sitesinin zorunluluk gerektirdiğini belirtmek isteriz. Bu konuda Google 2015 yılında mobil uyumluluğu olmayan sitelerin sıralamada alta düşeceğinden bahsetmişti. İşte bu nedenle mobil uyumlu web sitesi çok önemli bir konudur.

Mobil Web Sitesi Tasarımı

Web siteniz mobil uyumlu mu?

Doğru tasarlanan ve esnek yapıya sahip mobil web sitesi ister misiniz?